Pagina 1 van 1

Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: wo 08 jan 2025, 09:53
door hllndsnw
Hallo allemaal,

Ik ben Francis, een enthousiaste koffieliefhebber en technisch nieuwsgierig wat betreft espresso-apparatuur. Hoewel ik al een paar jaar meelees op dit forum, is dit mijn eerste actieve bijdrage.

Tot voor kort was ik eigenaar van een Rocket Mozzafiato V, maar ik heb deze vervangen door een R58 vanwege de vaste wateraansluiting en de dualboiler. De Mozzafiato gaat binnenkort naar een vriend van me. Voordat ik hem overdraag, wil ik ervoor zorgen dat de machine in topconditie verkeert. Daarom heb ik de volledige E61-groep uit elkaar gehaald, schoongemaakt en voorzien van nieuwe rubbers.

De Mozzafiato had een probleem waarbij er bij het openen van de hendel eerst 2 seconden water kwam, dan even niets, en vervolgens een zachtere straal. Hij drupte in dichte toestand ook een klein beetje via de uitlaat. In mijn beleving een probleem met het inlaatventiel, dit rubber bleek ook aardig versleten. Na het vervangen van het rubber bleef het probleem bestaan, tot ik er achter kwam dat ik vermoedelijk de veren van het inlaat- en pre-infusieventiel (ze lijken identiek, maar zijn het niet, hoe kan ik ze het beste onderscheiden?) verwisseld had bij montage. Hiermee is dat probleem opgelost, echter blijft er na het sluiten van de hendel nog restdruk op de manometer staan.

Nu ben ik echter niet meer zeker of de restdruk op de manometer na het sluiten van de hendel correct is. Wat ik zie:
  • Wanneer ik de hendel terugzet, blijft de druk op de manometer hangen (rond 7,5 bar).
  • Als ik de hendel daarna opnieuw open zonder de pomp te activeren, zakt de meter netjes naar 0.
  • Ditzelfde gedrag zie ik bij mijn R58, maar daar is de restdruk ongeveer 5 bar in plaats van 7,5 bar.
De machine blaast overigens netjes af via de uitlaat. Is het normaal dat de restdruk bij de Mozzafiato wat hoger is, of wijst dit op een afwijking?

Ik ben benieuwd naar jullie ervaringen en tips!

Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: za 11 jan 2025, 23:18
door hllndsnw
Ik heb vanmiddag even een filmpje gemaakt van het fenomeen. Misschien dat iemand het zo herkent?

https://youtube.com/shorts/6xU3QnqZhrM? ... jTNcu6XKcM

Ook de groep nog eens uit elkaar gehad, ging toch twijfelen over de veren. Maar ik kan geen verschil tussen de veren ontdekken…

Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 00:13
door HanR
De pomp stopt later dan dat de groep open is. Deze staat dus heel even tegen een dichte groep te duwen.
Het verschil kan best.
1. De bedienschakelaar van de pomp steekt verder/minder ver door de voorplaat;
2. Met de bedienschakelaar van de R58 bedien je ook nog een magneetventiel dat de watertoevoer afsluit;
3. Een rotatiepomp kan zich net iets anders gedragen dan een vibratiepomp.

Belangrijk is dat de hx niet leegloopt.
Dat zou kunnen, gezien jouw omschrijving.
Te herkennen doordat er eerst niets/stoom uit de groep komt als je deze open zet.
Ook zie je soms stoom uit de groep komt, of is in stilstand het douchescherm nat (condens).

Tot slot mis ik dat je het anti-vacuumventiel schoongemaakt heb of vervangen en de niveausensor schoongemaakt.


Koffie distribueren doe je met een vrachtwagen.


Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 11:10
door hllndsnw
Bedankt Han! Weer wat geleerd.

Als ik het goed interpreteer zeg je dat het zou kunnen komen door het vacuumventiel dat ervoor zorgt dat de HX niet leegloopt (door het ontstane vacuum bij dicht gaan van het inlaatventiel). Dit ventiel heb ik niet schoongemaakt of vervangen. Tevens niet aan de niveausensor gezeten. Ik zal vandaag deze eens schoonmaken en kijken of daarmee het probleem is opgelost.

Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 11:54
door HanR
De HX en de stoomketel hebben niets met elkaar te maken.

Koffie distribueren doe je met een vrachtwagen.


Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 14:20
door hllndsnw
Daar heb je een goed punt dat ik vanmorgen over het hoofd zag, oeps. De HX moet niet leeglopen natuurlijk. Het probleem met leeglopen HX (en dus eerst even geen water geven) is wel opgelost, alleen twijfel ik over de restdruk die blijft.

Misschien zoek ik een oplossing voor een probleem dat er helemaal niet is? :-)

Inmiddels heb ik wel het vacuumventiel en niveausensor schoongemaakt (al waren deze nog keurig schoon).

Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 14:59
door Pti
Jouw manometer geeft de druk aan gemeten in de warmtewisselaar en heeft geen manier om die druk "vrij te laten" anders dan via de zetgroep of het expansieventiel. Het is dus niet gek dat wanneer je de HX afsluit onder druk, dat deze druk op de manometer blijft staan en pas wegvalt wanneer je de ontstane druk vrij laat.

Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 15:38
door HanR
Dat is een betere samenvatting.

Koffie distribueren doe je met een vrachtwagen.


Re: Introductie & vraag over restdruk op manometer na sluiten hendel E61

Geplaatst: zo 12 jan 2025, 20:11
door hllndsnw
Helder verhaal, dank daarvoor.

Ik wist gewoon niet meer met zekerheid of het normaal is dat er een restdruk bleef staan en ging twijfelen of het wel klopte. Ook omdat ik verschil zag met de R58, maar dat verschil is zoals hier beschreven verklaarbaar.

Ik durf hem nu met een goed gevoel over te dragen.