Pagina 1 van 3

Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: do 06 sep 2012, 20:27
door PeterD
Sinds twee dagen heb ik een Compak K3 maler en een Bialetti Moka Express die ik al aarder met succes heb gebruikt. Echter lukt het me tot nu toe nog niet om in de buurt van een acceptabele kop koffie te komen.
Waar ik voorheen voorgemalen koffie gebruikte, waar na een kleine week toch echt wel het beste vanaf was, kon ik er wel een lekkere kop koffie zetten. De wens om zelf bonen te malen kwam vooral tot stand op basis van smaak en de hoop dat die beter zou worden. Nu lijkt dit op het eerste gezicht behoorlijk tegen te vallen.
Nu is er voldoende informatie te vinden over hoe een Moka Express gebruikt dient te worden, maar over de maalstand is niet veel meer te vinden dan grover dan espressomaling, maar fijner dan snelfiltermaling. Uiteraard is het moeilijk om dit in woorden te vatten, maar ik ben toch op zoek naar een duwtje in de juiste richting. Kan iemand me hierbij helpen?
De smaken zuur (te kort?), bitter (te lang?), waterig (te weinig?) heb ik allemaal al gehad.
Het uiterlijk van de maling heb ik ook al vergeleken bij het restje voorgemalen dat ik nog had en op het oog en gevoel lijkt het op elkaar.

Nogmaals, kan iemand mij in de goede richting duwen?

Overigens is/lijkt een Compak K3 malen over the top voor een Moka Express maar in de toekomst wil in een heuse espressomachine aanschaffen.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: do 06 sep 2012, 20:29
door SteefM
Gebruik je verse koffiebonen? Want zonder verse koffiebonen zal het toch te zuur, te bitter en/of te waterig blijven ;) Bovendien luistert de nauwkeurigheid van afstelling in mijn ervaring minder nauw bij verse koffie dan bij oudere koffie. Je vindt dus gemakkelijker de 'juiste' maalgraad.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: do 06 sep 2012, 21:04
door PeterD
De bonen zijn verser dan vers. Branddatum 3 september (van Koffielab). Dus daar zou het dan niet aan mogen liggen. Dat de speling in maalgraad wat ruimer zou zijn had ik ook verwacht, maar lijkt vooralsnog niet het geval. Mogelijk zit ik gewoon nog te ver weg van de juiste maling.
Anders is deze soort koffie nog gewoon nog even een brug te ver voor mijn smaakpalet. Ik ga het weekend eerst maar eens even de soort bonen halen die ik voorheen gemalen gebruikte. Dat geeft misschien een beter vergelijk.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: do 06 sep 2012, 21:14
door SteefM
Hmm, misschien is het probleem dat de bonen nu net nog té vers zijn? (tsja, het is ook nooit goed hè? ;) ) Bonen hebben na de branding enkele dagen nodig om tot hun recht te komen. Vaak wordt als de beste periode 5 tot 15 dagen na branding aangehouden. Dus probeer het over 2 dagen nog eens?

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: do 06 sep 2012, 21:25
door PeterD
Dat de bonen te vers zouden zijn had ik niet aan gedacht en niet verwacht. Ik ging er gemakshalve van uit dat als bonen verkocht worden ze ook geschikt zijn voor gebruik. Goeie tip. Bedankt daarvoor.
Bij gebrek aan andere bonen dan maar even aan de Nespresso Ristretto. Die smaakt me op het moment toch nog even het lekkerst.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: vr 07 sep 2012, 10:53
door Bluecold
Deze al gezien? <-- vimeo tag stuk of ben ik aan het falen?

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: vr 07 sep 2012, 11:03
door pichichi
Je had ook voor een Eureka Mignon moeten gaan hè.... ;) :D

Zonder gekheid, ken je het 'hele' verhaal, via deze link: http://www.portanapoli.com/Eng/Gastronomy/moka-pot.html

Helder en duidelijk uitgelegd! Met wel wat kanttekeningen, uit eigen beproevingen:

- Ik druk de koffie wél altijd aan, dat varieer ik naar gelang de grofheid van de maling, die overigens altijd fijner moet zijn dan filtermaling. Anders heeft tampen geen zin en/of je krijgt last van je arm.
- Ik start wel altijd met gekookt water. Enerzijds uit tijdnood (ochtendfile met kinderen, vandaar Bialetti terwijl ik mijn Expobar een ;) geef en vertel dat zij later op de dag nog aan de beurt is :P ), anderzijds omdat dat gekookte water al ontkalkt(er) is dan rechtstreeks uit de kraan. Heb zodoende ook veel minder kalkaanslag aan de binnekant van onderste potje.
-Deksel meteen openen als de koffie omhoog komt negeer ik ook. Het bespaart je gespetter, gelek op het fornuis. Bovendien is het niet altijd goed te horen of de koffie al omhoog komt, dit verschilt per koffiesoort en maling is mijn eigen ervaring. Enige watercondens in de koffie is overigens ook zéér miniem, zo niet nihil, als je gewoon erbij blijft en op tijd gas uitdraait).

Hoe dan ook belangrijk is:
- Water vullen tot het binnenste nippeltje (mag ietsje erop/erover), maar dus niet helemaal vol.
- Koffiegedeelte helemaal vullen, ook al wil je maar minder serveren dan de hoeveelheid die je pot geeft.

Dat van 3 gaatjes prikken heb ik nog nooit geprobeerd, maar ik word wel nieuwsgierig..

Ten slotte, ik merk ook dat de koffie soms donkerder of juist lichter is. Als je alle basishandelingen echter goed hebt uitgevoerd moet dat geen probleem zijn voor de smaak. Het ligt dan alleen maar aan de soort koffie die je gebruikt hebt.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: vr 07 sep 2012, 21:29
door PeterD
Tja, de twijfel is wel enigszins toegeslagen. Niet eens vanwege de Eureka vs. Compak alswel de keuze voor een maler voor de Moka. Het lijkt toch een behoorlijke investering voor deze eenvoudige manier van koffie zetten. Maar goed, je kunt maar op de toekomst zin voorbereid.

Overigens had ik nog niet geschreven dat wanneer de eerste koffie uit de spuit stroomt dit vooral rood-bruin schuim is (crema kleur) en dat dan na zo'n 5-7 seconden de koffie langzaam doorloopt. Totale extractie ligt nog steeds rond de minuut. Nogal lang als je het mij vraagt.

Ik denk dat ik alle varianten inmiddels wel heb geprobeerd. Warm water, koud water, licht aandrukken, niet aandrukken, enz. Toch het weekend maar weer experimenteren. Het moet toch eens lukken.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: vr 07 sep 2012, 22:38
door Bluecold
pichichi schreef:Je had ook voor een Eureka Mignon moeten gaan hè.... ;) :D

Zonder gekheid, ken je het 'hele' verhaal, via deze link: http://www.portanapoli.com/Eng/Gastronomy/moka-pot.html
Dat is een leuk verhaal voor toeristen. Staat bol van ononderbouwde dogmas. Geen gekookt water er in gieten want? Maalgraad komt amper ter spraken en gaatjes prikken is gewoon folklore. Aanduwen wel of niet hangt van je maler af. Een luchtig maalsel weegt minder voor hetzelfde volume.
Dan vind ik het filmpje van james hoffmann veel duidelijker. Tenminste een redenering achter de adviezen die hij geeft.

Re: Bialetti Moka Express en Compak K3 nog geen succes

Geplaatst: vr 07 sep 2012, 22:50
door SteefM
Je moet juist wél heet water erin doen.... en die gaatjes lijken me ook juist dodelijk voor je koffie.