Pagina 1 van 1

Hoe strikt zijn jullie?

Geplaatst: wo 04 mar 2009, 10:34
door Spironski
Zoals de meesten hier wel weten kan koffie zich soms een beetje onvoorspelbaar gedragen. De instellingen die de ene dag werken kunnen de volgende al weer verkeerd zijn. Gevolg kan een andere doorloop snelheid zijn. Hoe gaan jullie daar mee om?

Ikzelf let eigenlijk meer op blonding dan op tijd, en soms lijkt dat pas na 45 seconden te zijn. Ik laat de machine dan, als dat nodig is, rustig die 45 sconden doorlopen (niet snel langer, overigens).
Maar soms lees ik hier ook mensen die heel strikt die 24 tot 30 seconden lijken aan te houden, "no matter what".

Dus letten jullie op de kleur en consistentie van de koffie die uit je filter stroomt, of is het heel strikt seconden tellen? En waarom dan?

Re: Hoe strikt zijn jullie?

Geplaatst: wo 04 mar 2009, 11:33
door Bluecold
Ik doe het vooral op smaak.
In het begin is de koffie altijd wat zurig, en op het einde altijd wat bitter. Dus als mijn espresso wat zuur is laat ik het gewoon wat langer doorlopen. En als het wat bitter is stop ik wat eerder. Af en toe proef ik ook terwijl de espresso loopt (gewoon vinger in tuitje).
Maar dat doe ik vooral omdat mijn temperatuur eigenlijk altijd anders is (shipping afdeling van auberins is lui) en dat ik soms langer moet laten doorlopen omdat de temperatuur wat lager is.

Mijn shots lopen nu eigenlijk 30-40 seconden met een 5 sec voorinfusie voor een enkele ristretto, dat vind ik het lekkerst bij DE espresso in de Peppina.

Re: Hoe strikt zijn jullie?

Geplaatst: wo 04 mar 2009, 12:23
door Espressotopia
Doorlooptijd is een hulpmiddel, geen doel an sich. Naarmate je ervaring groeit zul je veel eerder het volume en het crema beoordelen. Daarnaast kun je ook weleens experimenteren om de doorlooptijd opzettelijk wat langer te laten zijn en te beoordelen wat het met de smaak doet.