Na een paar weken zelf spelen met de Vectis, heb ik vandaag de videotrainingssessie gehad met Dave. De 1 uur durende videotrainingssessie krijg je bij de aanschaf van een Londinium.
Geweldige man, veel ervaring en binnen 3 shots veeel vooruitgang geboekt. De dikke stroperige espresso waar een hevel (ook) bekend om staat is een groot verschil met waar ik zelf op uit was gekomen.
Het leuke van de overstap van een e61 naar een hevel is dat je alle ervaringen die je hebt met een e61 groepshoofd eigenlijk los moet laten. De basis blijft natuurlijk het zelfde maar de shottijd, ratio/output en de espresso in het kopje zijn compleet anders. Met mijn ervaring (smaken en workflow) van een e61 haal je zeker een drinkbare espresso uit de Vectis maar gebruik je maar een klein deel van wat mogelijk is.
Na veel gelezen te hebben op de Londinium site had ik een aantal punten om rekening mee te houden;
licht tampen (max 2kg), gebruik het basis mandje van Londinium, preinfusion van max 5 sec voor dark roast en shottijd gemiddeld 1 gram/sec vanaf de eerste drup. Kort door de bocht zou dit een goede espresso opleveren. En dan de uitvoering nog
Met mijn ervaring met de Lelit Marax ging ik nog te veel op het smaakpatroon en recept van het e61 profiel af. Dit resulteerde in een drinkbare espresso met smaken die ik niet eerder had geproefd maar toch kwam ik niet op het punt dat ik het goed kon herhalen en ook was de shottijd iets wat continu afweek. Ik werd een beetje tussen bitter en zuur heen en weer geslingerd.
Genoeg reden om blij mee te zijn maar niet de volle potentie van de Vectis blijkt nu na behulp van Dave.
Poh, wat een verschil. We kwamen er al snel achter dat ik veel te grof maalde en mijn handtekening van een shottrekken, zoals Frans het zo mooi noemt, ook enige aandacht nodig had. Ik had zelf de boilerdruk al teruggeschroefd naar 0.7-0.9 bar maar volgens Dave kan het nog een tandje minder.
In tegenstelling tot wat ik veel gelezen heb op diverse fora is licht aantampen geen must. Sterker nog Dave beveelde me juist aan voor dark/medium roast de Force Tamper weer te gebuiken omdat je dan een sneller mandje kan gebuiken en daardoor weer fijner kan malen = meer smaak.
Dus haalde ik de Pullman basket weer uit de la, maalstand van 2 naar 1, force tamper erop en na wat instructies over hoe het shot te trekken was daar een dikke stroperige en zeer smaakvolle espresso!
Ik zal als ik tijd hebt een filmpje plaatsen. Er is nog veel werk aan de winkel voor me maar ik weet nu in welke range ik het moet zoeken. Hoe handig is een videotrainingssessie!
Verstuurd vanaf mijn SM-S911B met Tapatalk